Restaurace Kolkovna nasadila Wi-Fi síť zdarma a proměnila ji na marketingový nástroj

Praha - V pobočkách restaurační sítě Kolkovna si mohou zákazníci užít během návštěvy nejen dobré jídlo a pití. Mohou totiž využít komfortního připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi, které je rychlé, stabilní a má dostatečnou kapacitu i v návštěvních špičkách. Síť, kterou dodala společnost ALEF NULA, pokrývá 9 poboček restauračního řetězce a zahrnuje celkem 11 přístupových bodů Cisco Meraki. Každý z nich je schopen obsloužit velké množství současně připojených zařízení a jeho nastavení lze ovládat na dálku prostřednictvím webové aplikace. K Wi-Fi se zákazníci přihlašují prostřednictvím Facebooku a restaurace tak získala široké možnosti komunikace s nimi, včetně například doručení speciálních nabídek přímo na jejich mobilní zařízení.

Zákazníci restaurací dnes připojení k Wi-Fi považují za samozřejmost. Zkušenost řetězce restaurací Kolkovna ukazuje, že lze tuto službu klientům nabídnout v potřebné kvalitě, a přitom ji využít jako nástroj vlastní marketingové komunikace. Ve spolupráci se společností ALEF NULA nasadila Kolkovna do svých provozoven technologii Cisco Meraki. Ta zajistí stabilní a rychlé připojení pro návštěvníky restaurací a navíc umožňuje jednoduchou centralizovanou správu.

„Připojení prostřednictvím wi-fi je dnes v restauracích v podstatě standardem. I my jsme zaznamenali jasnou poptávku našich zákazníků po připojení, které jsme vyšli vstříc,“ říká Jozef Horák, IT manažer restaurační sítě Kolkovna. „Nejdříve jsme testovali běžně dostupné přístupové body, které ale zvládaly jen šestnáct současně připojených zařízení. Nakonec se ukázalo, že i běžný firemní přístupový bod s kapacitou 80 zařízení je pro restauraci ve špičce málo. ALEF NULA nám doporučil řešení Cisco Meraki, které jsme důkladně vyzkoušeli v měsíčním pilotním provozu a následně pořídili,“ doplňuje Jozef Horák.


Typický host: připojí se přes Facebook a sleduje video

Po připojení se k Wi-Fi v restauracích Kolkovna se návštěvníci přihlásí přes Facebook, následně jsou nasměrováni na profil restaurace a pokud označí svou polohu, mohou začít využívat Wi-Fi síť. Od začátku totiž chtěla Kolkovna nejen nabídnout hostům Wi-Fi, ale využít této služby i po marketingové stránce. Tím, že v restauraci zákazník oznámí svou polohu, dostane se Kolkovna i do povědomí jeho přátel a těch, kdo jej sledují na Facebooku. Zároveň se mu ale na úvodní stránce při přihlašování zobrazí i aktuální sezónní nabídka. „Všímáme si, že za dobu používání Meraki, kdy se hostům pro připojení zobrazí naše facebooková stránka s aktuální gastronomickou akcí (jako bylo nedávno Svatomartinské menu) stoupá poptávka hostů po těchto akcích,“ uvádí Jozef Horák. Pro zákazníky, kteří Facebook nevyužívají, je k dispozici i varianta přihlášení heslem, které jim sdělí obsluha.

Díky schopnostem technologie Cisco Meraki mohou restaurace mnohem efektivněji řídit využití své wi-fi sítě tak, aby ji všichni návštěvníci mohli používat bez problémů. Síť má nastaveno omezení rychlosti stahování z některých služeb, zakázáno sdílení v rámci Peer-to-Peer sítí, ale i stanovenou maximální rychlost připojení při přehrávání videa. To je přitom stále významnější položkou v celkovém objemu přenesených dat – u návštěvníků mimopražských restaurací dokonce video společně s Facebookem jednoznačně dominuje.

Možnost zobrazit podrobné statistiky používání sítě byla pro Kolkovnu dalším důvodem k volbě Cisco Meraki. V rámci cloudového rozhraní lze zobrazit detailní statistiky využití každého přístupového bodu a vyhodnotit i typy připojených zařízení či služby, které jsou používány. Informace z přístupových bodů tak pomohly Kolkovně mimo jiné rozhodnout, pro jaká mobilní zařízení je vhodné optimalizovat její webové stránky.

Budoucnost? Objednávky přes mobilní aplikaci nebo cílená reklama

Stabilní a spolehlivé připojení potřebovala Kolkovna i pro své další rozvojové plány. „Uvažujeme o tom, že do budoucna umožníme hostům objednávat si jídlo a pití přímo ze svých mobilních telefonů. To by na jedné straně přineslo výraznější marketingové odlišení od konkurentů, a zároveň bychom tím dále zužitkovali vybudovanou Wi-Fi síť,“ uvádí Jozef Horák.

„Řada restaurací chápe wi-fi síť jako nutnou investici s ohledem na zákazníky, jako čistě nákladovou položku. Chytrá síť přitom nabízí možnost, jak podpořit tržby restaurace, třeba doručením cílených reklam na chytré telefony zákazníků nebo i lidí, kteří okolo restaurace jen procházejí,“ uzavírá Hana Balášová.

Očekávání zákazníků

  • kvalitní Wi-Fi připojení
  • snadné přihlášení

Očekávání provozovatelů restaurací

  • rychlá implementace
  • jednoduchá správa
  • bezproblémový provoz a rychlé řešení výpadkových stavů
  • možnost omezit připojení do sítě

Přečtěte si o řešení Cisco Meraki

v Cisco expert talks - Úvod do Cloud Networkingu

Nebo nás přímo kontaktujte

 

„Díky centralizované správě má Kolkovna detailní přehled o provozu wi-fi na všech provozovnách. Správce může na dálku nastavit parametry sítě a nemusí jednotlivé provozovny osobně objíždět. Prostřednictvím webové aplikace lze také například omezit přístup k nevhodnému obsahu nebo nastavit limity pro uživatele, kteří stahují hodně dat a omezovali by tím ostatní hosty,“  Hana Balášová, Business Development Manager Mobility